poniedziałek, 19 marzec 2018 13:43

Jak wymyślono klimatyzację?

Mało kto wie, że klimatyzacja ma już ponad 100 lat!

Za jej wynalezienie musimy podziękować człowiekowi o nazwisku Carrier (dzisiaj jego nazwisko zdobi nie jedno urządzenie chłodnicze). Willson Carrier ukończył studia z tytułem inżyniera specjalisującego się w elektryce. Zaraz po studiach otrzymał dość trudne zadanie - miał pomóc utrzymać odpowiednią wilgotność w drukarni, bo źle wpływała ona na papier, który od nadmiaru wilgoci się marszczył.

Jak powstała klimatyzacja?

Carrier wymyślił urządzenie, które rozprowadzało zimne powietrze za pomocą wiatraka i w ten sposób schładzało pomieszczenie i normowało ilość wilgoci w powietrzu. Aby powietrze było schłodzone wykorzystał kompresor z miechem, który wdmuchiwał powietrze przez cewki schładzane amoniakiem (tak, kiedyś amonika był dość popularnym, czynnikiem chłodniczym, niestety jest bardzo szkodliwy, dlatego został zastąpiony) i wodą z pobliskiej studni.

Taki wynalazek przyjął się dość szybko w innych drukarniach, a także fabrykach. Z czasem wykorzystywano go także w sklepach i hotelach, a klientem Carriera został nawet Biały Dom!

Dzisiejsza klimatyzacja działa ciągle na podobnej zasadzie i również wyciąga wilgoć z powietrza. Jeśli chcesz nauczyć się jak montować klimatyzację, to zachęcam do jednego z moich szkoleń.

 

 

Poniższy kalkulator powinien być pomocny podczas szacunkowych obliczeń niezbędnej mocy chłodniczej do konkretnego pomieszczenia. Nie należy go jednak traktować jako zamiennika dla fachowej porady lub precyzyjnych i szczegółowych pomiarów.

Wymiary pokoju:
* Szerokość:
m
* Długość:
m
Powierzchnia okien:
Okna na stronie północnej
Okna na stronie południowej
Pomieszczenie:
Ilość osób w pomieszczeniu
Urządzenia elektryczne i oświetlenie:
Pobór prądu jest standardowo podany na tabliczkach znamionowych urządzeń. 1kW = 1000W
Łączny pobór prądu urządzeń elektrycznych
Łączny pobór prądu oświetlenia


Kw
Hola, hola.. a gdzie najlepszy? No jak to gdzie - w całej Polsce!

Tak, jestem tego w 100% przekonany. Dlaczego? Dlatego, że byłem na wielu szkoleniach na terenie całej Polski (m.in. Warszawa, Poznań, Chorzów, Kraków). Uczestniczyłem w kursach, które prowadzili przeróżni ludzie. Niestety nie nauczyłem sie na nich praktycznie niczego, a wydałem na nie kupę kasy!

Większość szkoleń była prowadzona przez osoby, które kompletnie nie były do tego przygotowane, nie miały umiejętności przemawiania i mimo czasem ich wielkiej wiedzy (bo byli to magistrzy i inżynierowie) w głowach uczestników nie pozostało nic. Kursy, mimo że nazywały się praktyczne, to takie nie były, bo około 80% czasu poświęcone było na teorię, a pozostała część to praktyka, która polegała na tym, że szkoleniowiec opowiadał jak coś zrobić, ale wcale tego nie pokazał!

Wyciągnąłem z tego wnioski i kiedy na własnych błędach nauczyłem się montować klimatyzatory w domach, biurach i sklepach, kiedy robię to nieprzerwanie od 6 lat postanowiłem przygotować dla Ciebie mój wyjątkowy kurs.

Wszelkie prawa zastrzeżone AkademiaKlimatyzacji.pl 2016

projekt i wykonanie - agencja reklamowa group4